Naše stránky používají cookies. Rozumím

Pojištění vozidel: Která jsou povinná a která potřebná?

Svět pojištění vozidel je pořádná džungle. Víte, jaká pojištění ze zákona potřebujete, jaká byste měli chtít a jaká jsou zcela zbytečná? Přečtěte si tento přehled pojištění aut a investujte své peníze chytře.

Povinné ručení povinně


V případě povinného ručení není o čem přemýšlet, jedná se o zákonné pojištění auta, jehož sjednání se jednoduše nevyhnete, pokud vlastníte automobil zapsaný v registru vozidel. Od 1. ledna 2018 je znovuzaveden tzv. systém příspěvku za nepojištěná vozidla do garančního fondu České kanceláře pojistitelů. V praxi to znamená, že ten, kdo se zákonnému pojištění registrovaného vozidla vyhýbá, bude muset uhradit České kanceláři pojistitelů „příspěvek“ za každý den provozu nepojištěného vozidla.

Samotné povinné ručení pokryje náklady v případě, že zaviníte nehodu a současně způsobíte škodu na majetku nebo újmu na zdraví jiných osob. Potvrzením o sjednání povinného ručení je zelená karta. Tento doklad je potřeba vozit s sebou, protože pokud se jím při policejní kontrole neprokážete, hrozí vám pokuta až 3 000 Kč. Cena povinného ručení se odvíjí od několika faktorů. Prvním z nich je limit plnění. V základu zahrnuje minimální výši, která ze zákona činí 35 milionů korun. Limit se vztahuje na náhradu škody na majetku či újmy na zdraví jiných osob. Dalšími faktory ovlivňujícími cenu povinného ručení jsou

  • vaše osobní údaje,
  • údaje o vozidle,
  • doba trvání předchozího pojištění,
  • počet nehod.

Kdo by si chtěl k povinnému ručení rozšířit svoji pojistnou ochranu, ten může vybírat z řady doplňkových pojištění, jako je např. pojištění skel vozidla, pojištění přírodních rizik, pojištění střetu se zvěří, pojištění asistenčních služeb nebo pojištění KLIKA. KLIKA kryje drobná poškození vašeho vozu, pokud s ním způsobíte škodu z povinného ručení někomu jinému.

Sjednejte si u nás povinné ručení online

Když povinné ručení nestačí


Pokud si způsobíte škodu vlastní vinou, samotné povinné ručení vás nezachrání. Pro takový případ potřebujete havarijní pojištění. Rovněž se vztahuje na škody způsobené přírodními živly, vandaly, krádeží nebo nesprávnou manipulací s vozidlem. Pokud si havarijní pojištění sjednáte společně s povinným ručením, řada pojišťoven vám navíc poskytne slevu. Až budete vybírat ideální produkt pro vás, věnujte pozornost výši pojistného, míře ochrany, výši plnění a nabídce asistenčních služeb.

Pojištění na dovolenou


Vedle dlouhodobých pojistek najdete v portfoliu pojišťoven i ty krátkodobé. Jednou z nich je u ČPP tzv. havarijní pojištění na dovolenou. Ideální ochrana pro období dovolených. Podmínkou pro sjednání je uzavřená smlouva povinného ručení u ČPP, výhodou je, že se vám z obou dvou uzavřených pojistek sčítají limity asistenčních služeb.

Sázka na kvalitu


Pojišťovny vám nabídnou řadu možností, jak vaše vozidlo pojistit.  Mnohdy však neplatí přímá úměra mezi množstvím a kvalitou pojištění. Ideálně si proto nechte sestavit jedno takové, které bude skutečně odpovídat vašim potřebám a možnostem.

Zobrazit rady a tipy