Naše stránky používají cookies. Rozumím

Povinné ručení na motocykl – už ho máte?

Rádi brázdíte silnice na své motorce? Pak byste neměli zapomínat na pojištění. Jak na pojištění motocyklu, abyste zbytečně nepřepláceli? Poradíme vám.

Povinné ručení je základ a dál?


Pro povinné ručení na motorku platí stejná pravidla jako v případě auta. Vztahuje se tedy pouze na újmu, kterou způsobíte někomu jinému, nikoliv na újmu na vašem zdraví či majetku. Z toho vyplývá, že samotné povinné ručení nestačí. Abyste ochránili i svou motorku, potřebujete se připojistit.

K náhradě újmy, kterou si způsobíte sami, slouží havarijní pojištění, které kryje i škody způsobené přírodními živly, vandaly či nenechavými zloději.

Co ovlivňuje cenu pojištění motorky?


To, kolik vás bude pojištění stát, se odvíjí hned od několika faktorů. Tím prvním je samotný motocykl a jeho technické parametry jako je např. stáří, hmotnost, výkon a obsah. Obecně platí, že čím silnější kousek vlastníte, tím bude pojistka dražší.

Na vyměřené částce se podílí také věk a region pojistníka. Pojišťovny rovněž velmi zajímá, jaké má řidičské zkušenosti a zda někdy způsobil dopravní nehodu. Za dobu, kdy jezdíte, jako pojistník bez nehody můžete získat bonus, díky němuž můžete na pojištění motorky výrazně ušetřit.

Jak si sjednat nejlevnější pojištění?


Výkon své motorky nebo řidičskou historii zpětně už neovlivníte, přesto však můžete na pojištění motorky ušetřit. V prvé řadě díky sezónnímu pojištění. Oproti řidičům automobilů, kteří brázdí vozovky celoročně, motocykloví jezdci obvykle usedají za řídítka jen během sezóny čili od května do října. Díky tomu si můžete sjednat povinné ručení i havarijní pojištění na motocykl jen na tuto dobu a neplatit za období, kdy vám vozidlo stojí v garáži.

Pokud se s motorkou chcete vydat na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte na doplňkové pojištění asistenčních služeb, díky kterému získáte vyšší limity na případné asistenční zásahy nejen při nehodě, ale také při poruše motocyklu. Další možností, díky níž se vám mohou snížit náklady na pojištění, je sjednání prostřednictvím online srovnávačů.

Zobrazit rady a tipy